Logo: Urząd Gminy Kurzetnik
Dzisiaj jest: 31/01/23, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Aktualności

Zebrania sołeckie

VIII Kurzętnickie Impresje Orkiestr Dętych

 
Dnia 18 września 2022 r. w amfiteatrze w Kurzętniku odbyły się VIII Kurzętnickie Impresje Orkiestr Dętych. Impreza zorganizowana została dzięki inicjatywie obecnego dyrektora Centrum Usług Społecznych Pana Romana Lewickiego i Kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Kurzętniku Pana Mariusza Brzezickiego. W Impresjach uczestniczyły zespoły takie jak: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kurzętnik, Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Miejska Orkiestra Dęta w Lubawie, Orkiestra Dęta działająca przy Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. Podczas wydarzenia odbyły się warsztaty dla uczestników prowadzone przez Kapelmistrzów i Dyrygentów poszczególnych orkiestr. Na koniec wszystkim uczestnikom zostały wręczone pamiątkowe statuetki. Organizacja takich wydarzeń jest świetną okazją do integracji środowiska muzycznego oraz wymiany doświadczeń i popularyzacji muzyki orkiestr dętych wśród młodzieży.
Wydarzenie zostało dofinansowane z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15Galeria zdjęć: VIII Kurzętnickie Impresje Orkiestr Dętych

Utrudnienia na drodze gminnej nr 182028N na odcinku Kurzętnik-Krzemieniewo

Informujemy, iż w dniach 26 - 30 wrzesień 2022 r. droga gminna nr 182028N na odcinku Kurzętnik-Krzemieniewo - ul. Wiejska w Kurzętniku w związku z remontem nawierzchni będzie niedostępna dla ruchu pojazdów (nie dotyczy użytkowników posesji). Za utrudnienia przepraszamy.
 

Spotkanie na Górze Zamkowej w Kurzętniku

Poniedziałkowe spotkanie na Górze Zamkowej w Kurzętniku to preludium do opracowania koncepcji renowacji ruin zamku Biskupów Chełmińskich oraz zagospodarowania wzgórza zamkowego w Kurzętniku. W spotkaniu wzięli udział dr Jadwiga Lewandowska – archeolożka, inż. Rafał Górniewicz – prezes MR. Konserwacja oraz Piotr Piątek Komisarz Gminy Kurzętnik wraz z Panem Andrzejem Samslem Kierownikiem Referatu Inwestycji i Rozwoju Gminy.
Obiekt decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych po nr A-579. Ten wciąż mało rozpoznany archeologicznie zespół zamkowy w Kurzętniku stanowi dominantę krajobrazową, z historią oraz ogromnym potencjałem badawczym, turystycznym i promocyjnym. Zamek wymurowany głównie z kamienia narzutowego oraz z cegły gotyckiej w wyższych partiach muru i w glifach okiennych, wymaga zabezpieczenie i pilnej konserwacji zachowanych ruin oraz dalszego lepszego rozpoznania.
Wykonane w poprzednich latach badania są nie kompletne, brak jest badań archeologicznych Domu. Niezbędna jest także kontynuacja i uzupełnienie badań w obrębie podzamcza. Po niezbędnym uzupełnieniu zakresu badań możliwe będzie uzyskanie brakujących obecnie danych o obiekcie, które będą stanowiły podstawę dla założeń do ochrony zabytku, jego konserwacji i adaptacji dla celów turystycznych i edukacyjnych.

Za nami Bitwa Regionów, VIII Kurzętnickie Impresje Orkiestr Dętych oraz Piknik z Produktem Polskim.

Za nami Bitwa Regionów, VIII Kurzętnickie Impresje Orkiestr Dętych oraz Piknik z Produktem Polskim.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy przybyli na Górę Zamkową w Kurzętniku i uczestniczyli w kulinarno-muzycznym przedsięwzięciu.
To była idealna okazja, aby zasmakować potraw regionalnych oraz uczestniczyć w muzycznym wydarzeniu. Wystąpiły dla Państwa
Orkiestra Dęta działająca przy Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. Oficjalnego otwarcia dokonał gospodarz Gminy Kurzętnik Piotr Piątek, który nawiązał do idei kulinarnego przedsięwzięcia, powitał wszystkie występujące Orkiestry Dęte oraz zaprosił mieszkańców na degustacje potraw. Z rąk Dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego
Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie Henryka Żuchowskiego gospodarz Gminy Kurzętnik Piotr Piątek otrzymał medal okolicznościowy z okazji Jubileuszu 30 -lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wydarzenie poprowadzili Roman Lewicki Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Kurzętniku oraz Anna Lewicka Instruktor grup artystycznych: Zespół Anibabki oraz Zespół Kurczaczki działających przy Centrum Usług Społecznych.
Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za przybycie. Cieszymy się, że tak wspaniałe wydarzenie mogło się odbyć
w naszej gminie. Bitwa Regionów to oczywiście konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, poniżej przedstawiamy jego wyniki.
I miejsce Mszanowo 1000 zł
II miejsce Bratian 800 zł
III miejsce Marzęcice 500 zł
Wręczenia nagród dokonali:
Pan Piotr Piątek,- gospodarz Gminy Kurzętnik.
Senator RP Bogusława Orzechowska
Pan Henryk Żuchowski Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy
Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie,
Pan Andrzej Szczapa Kierownik Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych
Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w
Olsztynie,
Pani Anna Piątek - Kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego
Ubezpieczenia Społecznego w Nowym Mieście Lubawskim,
Pani Beata Kozłowska Kierownik Biura Powiatowego Agencji
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nowym Mieście
Lubawskim,
Pan Wiesław Mergalski - Przewodniczący komisji konkursowej.
Wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich gratulujemy i dziękujemy za przepiękne stoiska i przepyszne swojskie potrawy.
Dziękujemy również za występy artystyczne przygotowane przez nasze niezawodne Zespół Kurczaczki oraz Zespół Anibabki
Po ogłoszeniu wyników i części artystycznej zostały wręczone pamiątkowe statuetki dla zaproszonych Orkiestr Dętych.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie, Kołom Gospodyń Wiejskich i Wam mieszkańcom za obecność.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Bitwa regionów

Ćwiczenia obronne "NOWOMIEJSKI WRZESIEŃ 2022"

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, pracownicy Urzędu Gminy oraz Centrum Usług Społecznych podczas ćwiczeń obronnych "NOWOMIEJSKI WRZESIEŃ 2022"
W dniach 13-14 września 2022 r. na odbyły się kompleksowe ćwiczenia obronne z udziałem powiatowych służb, inspekcji i straży pod kryptonimem "NOWOMIEJSKI WRZESIEŃ 2022". Tematem głównym przeprowadzonego ćwiczenia było doskonalenie funkcjonowania organów samorządu terytorialnego w czasie podwyższania gotowości obronnej państwa oraz zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych. W dniu 13 września do Urzędu Gminy Kurzętnik wpłynęła informacja o ataku cybernetycznym, skutkującym brakiem łączności informatycznej i telefonicznej. W wyniku zdarzeń, Osoba wykonująca zadania i kompetencje Wójta Gminy Kurzętnik zwołała posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego celem weryfikacji problemu i wypracowania rozwiązań utrzymania systemu łączności. W ramach realizacji praktycznego epizodu ćwiczebnego, przeprowadzono także ewakuację pracowników Centrum Usług Społecznych w Kurzętniku, która nastąpiła w wyniku podpalenia placówki przez grupę dywersyjną. Podczas ćwiczeń rozwinięto również system stałych dyżurów oraz przeprowadzono akcję kurierską dotyczącą doręczania kart powołania żołnierzom rezerwy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: NOWOMIEJSKI WRZESIEŃ 2022

Sportowe wydarzenie dla Mateusza

Spływ kajakowy sprzątający, w ramach Akcji Sprzątanie Świata 2022

W niedzielę 11 września, zgodnie z planem, skromna grupa wodniaków popłynęła Drwęcą aby ją posprzątać, w ramach Akcji Sprzątanie Świata 2022.
Hasło tegorocznej akcji " Wszystkie śmieci są nasze " , które mówi nam że za stan środowiska naturalnego, każdy z nas jest odpowiedzialny.
Z zaproszenia skorzystało siedmiu wodniaków, przy wsparciu łodzi z Państwowej Straży Rybackiej z Nowego Miasta Lubawskiego.
Jesienna pogoda super na spływ, ale może są inne ważniejsze rzeczy niż sprzątanie rzeki: przecież ja nie naśmieciłem, to dlaczego mam sprzątać ?
W spływie uczestniczył również sympatyczny psiak " Gucio" ze swoją opiekunką Barbarą.
Niestety kolejny spływ porządkowy pokazał że nadal jest co zbierać z rzeki, szczególnie zatory rzeczne były pełne plastików i butelek po  alkoholach
Dopłynęliśmy do przystani kajakowej w Kurzętniku, gdzie pozostawiliśmy 12 dużych worków, pełnych " Skarbów ".
Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy w stronę przystani w Nielbarku. Śmieci w korycie rzeki dużo mniej, zaś odcinek poniżej Lipowca prawie czysty.
Zebrane śmieci zostały złożone w koszu na łące biwakowej w Nielbarku. Zrobiliśmy sobie małe ognisko integracyjne połączone z pieczeniem kiełbasek.
Podziękowałem wszystkim uczestnikom za udział w akcji sprzątania rzeki, dzięki wspólnej pracy, spory odcinek naszej pięknej Drwęcy został oczyszczony.
Dobrze że udaje się pozyskać samorządy lokalne i urzędy oraz skoordynować to w całość, co owocuje pozytywnym finałem Akcji
Stare przysłowie mówi : " Jak dbasz tak masz " warto dbać o nasze środowisko naturalne i żyć bardziej ekologicznie w naszej małej ojczyźnie.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: Spływ kajakowy sprzątający, w ramach Akcji Sprzątanie Świata 2022

VII edycja Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. BITWA REGIONÓW

VII edycja Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. BITWA REGIONÓW

 
Konkurs Kulinarny pn. „BITWA REGIONÓW” to największy konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich, ich związków oraz stowarzyszeń skupiających kobiety z terenów wiejskich, których celem statutowym działania jest m.in. promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej; upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.
Organizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Instytucje współpracujące Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej
i rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. Bitwa Regionów to nie tylko rywalizacja, to także wsparcie polskich rolników i promocja lokalnych produktów. Jednym z celów konkursu jest promocja i wsparcie kół gospodyń wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.
 

ZWROT AKCYZY DLA ROLNIKÓW

Rolniku!
Przypominamy, że od 1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. można złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.
 
 
1 ... 4 5 6 7 8 ... 51